+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Ağız Kokusu Neden Olur?

Kötü ağız kokusu zaman zaman herkesin yaşadığı bir problemdir. Ağız kokusu toplumda çekinerek konuşmanıza, diğerlerinden sakınmanıza neden olmaktadır. Hem sizi hem de karşınızdakini rahatsız eden bir sorundur. Ağız kokusunun nedeni bulunduğunda tedavi ile çözülebilecektir. Ağız kokusu düzensiz ağız hijyeni alışkanlıkları nedeniyle oluşabileceği gibi farklı birçok sorun buna neden olabilmektedir.

Ağız Kokusunun Başlıca Nedenleri:

Yiyecek ve İçecekler: Ağızda kötü kokuya neden olan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesiyle oluşabilecek bir kokudur. Gün içinde yediğimiz besinler ağzımızda kalıntılar bırakmaktadır, ağız içi ve dişler yeterince temizleninceye kadar bir süre bu koku duyulmaya devam edecektir. Sarımsak, soğan ve çeşitli baharatlar ağzımızda en çok kokuya neden olan yiyecekler arasındadır. Yiyecek artıklarının temizlenmediği bir ağızda bu kalıntılar ağızda kalarak bakteri oluşturacaktır. Bakteriler de başlıca ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Kötü Ağız Hijyeni: Diş ve dişetlerinin temizliğini düzenli olarak yerine getirmeyen kişilerde yiyecek ve içecek artıkları ile oluşan bakteriler, ağız içinde elverişli bir ortam yakalayarak çoğalır. Bakterilerden oluşan diş plakları, dişi ve dişetlerini hatta dilinizi saracaktır. Zamanla çoğalan bakteriler diş üzerinde delikler oluşturarak çürümeye neden olur. Çürükler, dişeti iltihabı, ağız içinde çoğalan bakteriler, ağız kokusuna neden olmaktadır. Sadece doğal dişlerimizin değil diş protezlerimizin de düzenli olarak temizlenmesi, bakteri ve partiküllerden arındırılması gerekmektedir. Her gün düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile rutin ağız hijyeni oluşturulmalıdır.

Dişeti Hastalıkları: Dişeti hastalıklarında bazen hastanın kendi kendine temizlemesine imkan olmayan alanlar ve dişetinde cepler bulunmaktadır. Bu hastalarda sürekli kötü bir tat hissi, bakteriler nedeni ile çürükler ve plak oluşumları göze çarpmaktadır.

Ağız Kuruluğu: Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi tükürük akışının azalmasıdır. Ayrıca asitli içeceklerin de ağız kuruluğuna neden olduğu bilinmektedir. Tükürük üretimi azaldığında yiyecek artıkları ağızda kolaylıkla tutunarak ağız kokusuna neden olur. Diş hekiminize danışarak bu konuda önlem alabilirsiniz. Ayrıca yeterince sıvı tüketmeniz ve şekersiz sakız çiğnemenizde ağız kuruluğunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Sigara ve Tütün Kullanımı: Sigara içerisindeki katran ve nikotin gibi zararlı maddeler kötü ağız kokusuna neden olmaktadır. Aynı zamanda tükürük akışının azalmasına da yol açarak ağız kokusunun kronikleşmesine sebebiyet vermektedir. Sigara alışkanlığı sadece ağız kokusuna neden olmakla kalmaz aynı zamanda oral kansere, dişeti hastalıklarına ve tat alma duyunuzun azalmasına neden olmaktadır.

Ağızdaki Enfeksiyonlar: Diş çürüğü, oral cerrahi sonrası enfeksiyon oluşması, ağız yaraları gibi enfeksiyona neden olabilecek çeşitli diş sorunları da ağız kokusuna yol açacaktır.

Farklı Tıbbi Sorunlar: Bazen ağız kokusu başka hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Bademcik sorunları, sinüzit, boğaz enfeksiyonları, akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, böbrek rahatsızlıkları, metabolik bozukluklar, bazı mide rahatsızlıkları, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklar da ağız kokusuna neden olabilir.

Diyet ve Oruç: Bazen uzun süre yiyecek ve içecek tüketilmediğinde de ağız kokusu duyulmaya başlanır.

Ağız Kokusundan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Ağız kokusunu önlemenin başlıca yolu düzenli ağız hijyeni alışkanlığının edinilmesidir. Günde iki kez dişlerinizi size uygun bir diş fırçası ve diş macunu ile fırçalamalı ve günde en az bir kez de diş fırçasının ulaşmadığı alanları temizlemek için diş ipi kullanmamız gerekmektedir. Düzenli ağız hijyeni ağız kokusuna neden olan bakterilerden oluşmuş diş plaklarının ve yiyecek artıklarının temizlenmesine yardımcı olacaktır. Eğer gerekliyse antibakteriyel diş macunu ve diş gargarası da kullanabilirsiniz.

Ağız hijyeniniz yeterli olduğu halde kronik ağız kokusundan mustaripseniz diş doktorunuza danışarak, muayene olmanız bu sorunun kaynağının bulunmasını sağlayacaktır.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL