+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Diş Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş dolgusu en yaygın diş tedavi yöntemlerinden biridir. Dişlerde meydana gelen boşluk ve çürümelerin; çürüyen dokulardan temizlenip, bakterilerden arındırılarak içerisine dental malzeme olan kompozit ya da amalgam dolgular doldurularak kapatılması yoluyla yapılmaktadır. Diş dolgusu, kısa sürede ve ağrısız bir şekilde yapılır. Fakat dolgu işlemi bittikten sonra dikkat etmeniz gerekenler bazı hususlar bulunur:

Dolgu malzemesinin diş boşluğunda sertleşmesi için geçmesi gereken bir süre vardır. Amalgam dolgularda bu süre 24 saatken, kompozit (beyaz) dolgularda bu bekleme süresi yaklaşık olarak iki saattir. Kompozit dolgular UV ışık ile sertleştirildiği için aslında doktorunuzdan çıkar çıkmaz bir şeyler yiyip içmenizin sakıncası yoktur yalnız lokal anestezi nedeniyle ağzınızda hala uyuşukluk bulunuyorsa yanağınızı ya da dudağınızı yanlışlıkla ısırmanızı önlemek için yaklaşık olarak iki saat bu uyuşukluk geçinceye kadar beklemeniz faydalı olacaktır. Amalgam dolgunun sertleşebilmesi için bir gün gibi uzunca bir süre dolgunun yapıldığı tarafla çiğnememeye özen göstermelisiniz.

Diş dolgusundan sonra kısa bir süre rahatsızlık ve ağrı duymanız oldukça normal ve yaygın görülen bir durumdur, basit bir ağrı kesici ile kolaylıkla geçebilir. Diş dolgusundan sonra görülen ağrıların en sık rastlanan nedeni diş dolgusunun çok yüksek kalmasıdır. Dolgu diş hekimiz tarafından yeniden şekillendirilerek ağrı giderilecektir. Dolgu işlemi sorasında dişetinizde oluşan tahriş de ağrıya neden olabilecektir. Birkaç gün ağzınızın dolgu yapılan tarafı ile çiğnemenizi etkiler. Bu gibi durumlarda dişetlerinizi rahatlatmak için tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Dolgu işleminden bir hafta sonra hala dişinizde ağrı bulunuyorsa diş hekiminizi arayarak danışmalısınız, muayene olmanız gerekiyorsa o sizi bilgilendirecektir. Bazen dolgu yapılan dişlerinize komşu dişlerde de ağrı görülmesi oldukça normaldir ve bir iki hafta içinde azalarak geçtiğini görebilirsiniz.

Dolgu yapılan dişlerde birkaç gün sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet görülmesi de oldukça normaldir. Bu süre zarfında sıcak ve soğuk gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

Yiyeceklerinizi çiğnerken ve ısırırken farklılık hissi duyarak bundan rahatsız olabilirsiniz, bu gibi durumlarda doktorunuza başvurarak dolgunun yeniden ayarlanmasını isteyebilirsiniz. Evinize geldiğinizde ya da yiyecek ısırmaya çalıştığınızda diş dolgusunda rahatsızlık ya da kenarlarında keskinlik hissedebilirsiniz. Dolgunuz yüksek olmuş ya da kenarları keskin kalmışsa bunların düzeltilmesi için diş hekiminize başvurabilirsiniz.

Diş dolgusundan sonra rutin diş temizliğinize devam etmeli ve diş çürümelerini engellemek için şekerli, asitli gıdalardan uzak durmalısınız.

Sert gıdaları tüketmekten ve dişinizle kabuklu yemişler kırmaya çalışmaktan kaçınmalısınız. Fındık, şeker, buz ve bu gibi gıdaları çiğnemeye çalışmak dolgu üzerinde ekstra baskı uygulayacağı için ağrıya neden olabilir. Bazen bu gibi yiyecekler dolgunuzun yerinden oynamasına da sebep olabilecektir. Yapışkan gıdalar da dolgunuzun yerinden oynamasına neden olabilir. Özellikle amalgam dolgularda bu soruna daha sık rastlanmaktadır. Şekerli yiyecek ve içeceklerin dişinizde hassasiyeti artırarak dolgunun çevresinde bakterilerin barınmasına da yol açabilecektir.

Acele yemekten ve çok sert ısırmaktan kaçınmalısınız. Yeni dolgunun bulunduğu yerde bir süre çiğnememeniz hassasiyet yaşamanızı da önleyecektir. Diş dolgusu soğuk ya da sıcağa duyarlı ise ağzınızı kapalı tutarak ve ağzınız kapalı yiyerek soğuk havanın ağzınıza girme ihtimalini önlemiş olursunuz.

Diş dolgusu yapıldıktan sonra hassasiyet ve ağrının birkaç gün içinde geçmesi beklenmektedir fakat birkaç hafta boyunca bu sorunlar devam ediyorsa ya da azalmak yerine artıyorsa diş hekiminize danışarak izlemeniz gereken yolu öğrenin. Bazen küçük bir ayarlama ile bu ağrıdan kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz, bu nedenle diş hekiminize süreç hakkında bilgi vermeli ve dolgu tedavinizi sağlıklı bir şekilde tamamlamalısınız.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL