+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Kimler Dişeti Ameliyatı Yaptırmalıdır?

Diş hijyenine özen göstermeyen ve periyodik diş hekimi ziyaretlerini aksatan kişilerde daha sık rastlanan dişeti hastalıkları; ameliyat gerektiren ve enfekte, hasarlı dişetlerine neden olabilen bir rahatsızlıktır. Dişeti iltihabı ve periodontitis gibi hastalıklarınız mevcutsa dişeti ameliyatı yaptırmanız gerekebilir. Dişeti hastalıkları, dişetlerinde enfeksiyon, kızarıklık, şişme ve kanamalara neden olan aslında hafif bir rahatsızlıktır. Fakat tedavi edilmezse kemik kaybına kadar götürebilen ciddi bakteriyel enfeksiyonlara da sebebiyet vermektedir.

Diş ve dişetlerinin çevresindeki dokularda ilerlemiş enfeksiyonlar, dişeti hastalıklarına neden olarak dişeti ameliyatı gerektirebilir. Dişeti hastalarında en çok rastlanan belirtiler;

  • Sallanan ve yerinden gevşeyen dişler,

  • Yemek yerken ve çiğnerken ağrı oluşması,

  • Dişetlerinin geri çekilmesi,

  • Dişeti ile diş arasında derin cep oluşumu,

  • Kötü ağız kokusu,

  • Dişinizi fırçalarken kanama görülmesi,

  • Dişetlerinde kızarıklık ve şişlik oluşumu.

Bu belirtileri taşımakla birlikte sizin için dişeti ameliyatının gerekip gerekmediği konusunu diş hekiminize danışarak, muayene olmanız gerekmektedir. Hafif dişeti hastalıkları, diş hekiminiz tarafından cerrahi müdahale olmadan da tedavi edilebilir. Dişeti enfeksiyonları genellikle ağız temizliğinin yetersiz yapılmasıyla gelişen plak ve tartar birikmesi nedeniyle oluşmaktadır. Diş hekimi tedavisi ile bu süreç ilerlemeden tedavi edilebilir. Fakat dişeti hastalıkları çok agresif enfeksiyona neden olarak hızla yayılabilir. Dişetleri enfekte olduğunda, vücut onlara karşı savaş açarak, yok etmek için intihap üretir. Enfeksiyon ve vücudun arasındaki bu mücadele arttıkça iltihap kronikleşerek dişeti ve kemik dokularında zarara yol açar. İltihaplanma kemiğe yayılarak kemiğin ölmesine ve dişetlerinin çekilerek diş ve dişetleri arasında cepler oluşmasına neden olur. Bu cepler büyüdükçe evde yapılan diş hijyeni artık etkisiz olmaya başlar ve ancak profesyonel bir temizlik gerektirir.

Periodontit gibi ilerlemiş dişeti enfeksiyonlarında, kemik ve dokulara yayılarak, bu dokuların ölmesine yol açan ciddi bir rahatsızlığa dönüşebilmektedir. Bu süreçte dişetinin geri çekilmeye başlamasıyla diş ve dişetleri arasında boşluklar oluşarak buralarda bakterilerin birikmesine ve enfeksiyonun hızlanarak yayılmasına yol açar. Hastada artık diş kaybı ve kemik hasarı oluşmaya başlayacaktır. Periodontal cerrahi ile hasarlı dokular ve kemikler yeniden yapılandırılarak büyütülür, diş kayıpları önlenir ve dişler arasındaki dişeti boşlukları azaltılır, kemik çatlaklarında bakterilerin çoğalabileceği ortamlar ortadan kaldırılır ve çene yeniden şekillendirilir, bakteri ve enfeksiyonlar temizlenir.

Dişeti ameliyatları, hastanın dişeti hastalığının türüne ve yaygınlığına göre değişebilmektedir. Operasyondan önce dişeti temizliği yapılarak, tüm ağızdaki tartar, plak ve bakteriler derinlemesine temizlenir. Temizlik yapılırken diş köklerinde de yumuşatma yapılarak burada yeni plak ve bakteri oluşumunu önlemek için boşluklar kapatılır ve tartarlar kaldırılır.

Dişetleri çekilmiş, diş ve dişeti arasında boşluk oluşarak burada tartar biriken kişilerde flep ameliyatı yapılacaktır. Bu operasyonla bölgedeki tartarlar temizlenir ve dişetleri yeniden şekillendirilerek dikilir. Eğer kemikte de hasar oluşmuşsa yeniden şekillendirilebilir.

Diş köklerinin tutunduğu çene kemiğinde hasar oluşması durumunda kemik aşılama operasyonu yapılarak yeni kemikle değiştirilir. Bu sayede diş kökleri bu kemiğe tutunarak kemiğin yeniden büyümesi sağlanır.

Estetik nedenlerle de dişeti ameliyatı yapılmaktadır. Gülümserken fazla belirgin olan dişetlerinin estetik olarak düzeltilmesi için de dişeti ameliyatı yapılarak hastada çok belirgin olan dişeti azaltılmaktadır.

Dişeti hastalıklarına, cerrahi müdahale de yapılsa tekrar ortaya çıkma riski bulunmaktadır. Bunu önlemenin tek yolu doğru ağız hijyenini sağlama, günlük diş fırçalama ve diş ipi ile temizleme alışkanlığı edinmektir. Diş kontrolleri aksatılmamalı, en az yılda iki kez rutin olarak diş hekimi ziyaret edilmelidir. Aynı zamanda sigara ve tütün gibi zararlı alışkanlıklardan vazgeçerek ağız ve diş sağlığımıza özen göstermemiz gerekir. Hastanın yaşam tarzında ve günlük temizlik alışkanlıklarında göstereceği küçük bir özen ciddi diş ve dişeti rahatsızlıklarının önüne geçecektir.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL