+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Kanal Tedavisi Sonrasında Ağrı Olur Mu?

Kanal tedavisinin amacı dişinizin içini temizleyerek ağrıya neden olan enfeksiyonu gidermektir. Tedavi sırasında dişin içindeki ölü doku, sinir ve kan damarları dışarı çıkarılarak dişin içi temizlenip yeniden doldurulmaktadır. Kanal tedavisinin amacı ağrıyı önlemektir, aslında kanal tedavisi ağrı yapmaz.

Kanal tedavisi yapılan dişte birkaç gün hafif bir ağrı hissedilebilir. Kanal temizliği sırasında çevredeki diş etleri ve sinirler de tahriş olabilir. Dişinizin çevresi iyileşme gösterdikçe ufak tefek ağrılar olacaktır. Basit ağrı kesiciler, ağrıyı dindirmek için kullanılabilir. Kök kanal tedavisinin ağrısının zamanla azalması beklenir fakat birkaç gün sonra da ağrının devam etmesi halinde tedavide bir aksilik yaşandığı ya da bir komplikasyon geliştiği düşünülebilir. Dişteki mevcut bakteri ve enfeksiyonlar tamamen temizlenmemiş de olabilir. Bazen ağır vakalarda ekstra temizlik işlemine gerek duyulmaktadır. Bunların dışında dişinizde çatlak oluşmuş ya da içine dolgu malzemesi konulması sırasında bir sorun yaşanmış da olabilir. Bazen dişin üzerine oturtulan yapay taç da dişte geçici bir ağrıya neden olabilecektir. Aşırı ağrı durumunda kanal tedavisini yapan diş hekimine başvurmanız gerekmektedir.

Kanal tedavisinden sonra olası ağrı nedenleri şunlardır;

  1. Kanal tedavisi sırasında ya da sonrasında ligamanlarda oluşan enflamasyon nedeniyle ağrı görülmesi en yaygın komplikasyondur. Ağrı ve ödem kendiliğinden güç geçtikçe azalarak yok olur.

  2. Kök kanalın temizlenip doldurulması sonrasında kök çevresinde hala bakteri kaldıysa ve bu bakteriler, kemiğe ulaşırsa burada enfeksiyona ve ağrıya yol açacaktır. Enfeksiyona neden olan sinir temizlenerek diş ve kemik, bakterilerden arındırılır.

  3. Diş kanalınız tedavi edilirken dişin içindeki ölü pulpa dokusu ve sinirler çıkarıldıktan sonra diş kauçuk benzeri bir madde ile doldurulacaktır. Fakat dolgu maddesinin fazla kullanılması dişin kabarık olmasına yol açacağı için her çiğnemede ve baskıda dişte ağrı görülebilir. Diş dolgunuz yeniden boyutlandırılarak bu sorun çözülebilir.

  4. Kanal tedavisi sonrası diş doldurulurken içeri sızan bakteriler, kök kanalına girerek birkaç gün sonra burada enfeksiyona yol açabilir. Diş, taçla kapatılsa da bazen içeriye bakteri sızması görülebilir. Bu durumda kök kanalın yeniden temizlenmesi ve kapatılması gerekebilir. Eğer dişin kök kısmında ve kanalda çatlak bulunuyorsa enfeksiyon yenilenebileceği için dişin çekilmesi gerekebilir.

  5. Kanal tedavisi sırasında diş kanallarından birinin gözden kaçırılarak atlanması durumunda bu bölgedeki enfeksiyon temizlenemediği için dişteki ağrı devam edecektir. Özellikle azı dişlerinde kök kanal sayısı fazladır ve bir kanaldan dahi hasarlı sinir çıkarılmazsa dişte hassasiyet devam ederek sıcak ve soğuğa karşı duyarlı olacaktır.

  6. Kanal tedavisi sırasında boşaltılan dişin içinin yıkanarak temizlenmesi aşamasında bu çözeltinin kök ucuna kadar bulaşması durumunda da hemen ağrıya neden olacaktır. Bölge temizlendikten sonra ağrıyı azaltmak için antibiyotik gerekebilir. Bu durum bazen ağrıya yol açabilecektir. Aynı zamanda dolgu malzemesi ile dişi doldururken kök ucunda hava kabarcığı oluşmuşsa bu da ağrıya neden olabilir.

  7. Kök kanal tedavisi yapılan dişin etrafındaki dokulara enfeksiyon sirayet ettiyse ya da bu işlem sırasında bakteriler, çevredeki dokulara bulaştıysa bu bölgede doku hasarı oluşabilir. Hasar oluşan dokunun iyileşmesi ile ağrı da son bulacaktır.

  8. Kök kanalı temizlenirken bazen kullanılan dental aletler dişin çevresindeki dokulara istenmeden zarar verebilir. Bu hasar birkaç gün içinde kendiliğinden düzelecektir.

Çoğu kanal tedavisi başarı ile sonuçlanır. Çok nadir olarak tedavi de başarısızlık ya da komplikasyon görülmektedir. Kanal tedavisinden sonra geçmeyen ağrıların nedeni tespit edilir ve gerekirse tedavi yeniden tekrarlanır, hasarlı dokular iyileştirilir ya da gerek görülürse diş çıkarılır.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL