+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Dişinizde Çürük Varsa Tedavisini Geciktirmeyin

DİŞİNİZDE ÇÜRÜK VARSA TEDAVİSİNİ GECİKTİRMEYİN

 

Diş çürüğü, ağızdaki bakterilerin diş yüzeyine yerleşip emaye kısmına saldırarak zarar vermesiyle oluşmaktadır. Çürüme, dişinizde küçük deliklerle başlar ve tedavi edilmediği takdirde küçük delikler yavaş yavaş büyür. Delikler başlangıçta ağrı gibi belirtiler vermeyeceği için önemsenmeyerek çürüğün yayılmasına neden olacaktır. Periyodik diş randevularınıza aksatmadan devam ettiğiniz takdirde bu küçük boşluklar; başlangıç aşamasında tespit edilip, tedavisi yapılarak dişte yayılması önlenecektir. Tedavi edilmeyen diş çürükleri; diş kaybına, enfeksiyona ve ağrılara neden olacaktır.

Diş çürüğü en sık rastlanan diş hastalıklarının başında gelmektedir. Diş çürüğünü önleyebilmek için şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durmak ve dişleri günde en az iki kez florürlü diş macunu ile fırçalamak yeterli olacaktır. Diş macununun içeriğindeki florür, dişlerin korunmasına ve dişin emaye kısmını güçlendirerek dirençli hale gelmesine yardımcı olacaktır.

Ağız hijyeninizi düzenli olarak sağlamazsanız bakteriler, ağız içindeki artık yiyeceklerle beslenerek asit oluşturacaktır. Oluşan asit, diş minesini zedeleyerek küçük boşluklara sebebiyet verir. Zamanla da bu boşluk büyüyerek dişin içine doğru yayılır.

Dişlerdeki boşluklara; bakteriler, artık yiyecekler, asit ve tükürükten oluşan plaklar neden olmaktadır. Ağızda bulunan bakteriler, yiyeceklerdeki şekeri aside dönüştürerek plak oluşumunu hızlandırırlar. Dişlerinize yapışan plaklar, diş minesini tahrip edecektir. Diş minesi hasar alan bir dişin çürümesi de hızlanacaktır.

Erken diş çürümelerinin belirtileri pek fark edilmez ancak rutin diş muayenelerinde belli olacaktır. Diş çürüğünün yayılmasıyla dişteki boşluk büyüyerek bu bölgede enfeksiyon oluşmasına neden olacaktır. Diş çürümeleri zamanla diş ağrısına, dişte hassasiyete, ağız kokusuna, ağızda hoş olmayan bir tada, yüzde şişkinliğe ve dişetinde apse oluşmasına sebebiyet verecektir.

Erken diş çürümeleri genellikle beyaz renktedir, zamanla koyu renge dönüşecek ve boşluğu büyüyecektir. Başlangıç aşamasındaki diş çürüğü diş muayenelerinde belli olur. Böylece çürüme en kısa sürede tedavi edilerek, yayılmasının önüne geçilir. Diş kontrol edilerek, çürüğün ilerleyişinin tespit edilebilmesi için röntgen de istenebilir. Erken evrelerde diş çürüklerinin tedavisi hem daha kolay hem de ucuz olacaktır.

Diş çürüğü tedavisi de genellikle dişteki boşluğun boyutuna ve ciddiyetine göre şekillenecektir. Tedavi aşamaları şöyledir:

Erken evre diş tedavisi: Diş çürümesi başlangıç aşamasında fark edildiyse florür, dişinizdeki boşluğun geri kazanılmasına yardımcı olacak ve çürümeyi önleyecektir. Profesyonel florür tedavisi ile dişinize yoğun miktarda florür verilir. Bu oran, diş macunlarında ve ağız gargaralarında bulunan florür oranından daha yüksektir. Florür, dişinize sıvı, cila, jel ya da köpük olarak uygulanabilir.

Diş dolguları: Çürümenin ilerlemesiyle dolgu restorasyonları ana tedavi seçeneği olarak önümüze çıkmaktadır. En yaygın tedavi seçeneğidir. Dental bir matkap kullanılarak, dişte çürük olan bölgeye girilir ve çürüyen yumuşak doku çıkarılır. Boşluk temizlendikten sonra diş renginde kompozit reçine ile doldurulur.

Kron: Diş çürüklerini tedavi ederken kullanılan farklı bir seçenektir ve dişin bir kısmı kurtarılamayacak derecede hasar gördüyse tercih edilir. Eğer dişin büyük bir bölümü çürüdüyse, içi boşaldığı için daha kırılgan ve çatlamaya yatkın olacaktır. Çürüyen dişin içi temizlenip doldurulduktan sonra bir alaşım ya da porselen kronla kaplanarak, doğal bir taç gibi görevini sürdürür.

Kanal Tedavisi: Diş çürüğü ilerledikçe, dişin ortasına yerleşir ve köke kadar ulaşabilir. Kök kanal tedavisinde, dişin içinde çürüyen ölü doku ve diş sinirleri çıkarılıp temizlendikten sonra diş tekrar doldurulur. Dişin kırılmasını önlemek için üzerine yapay bir taç yerleştirilir.

Ekstrasyon: Diş onarılamayacak kadar hasar görmüşse ve enfeksiyonun çene kemiğine bulaşma riski bulunuyorsa diş çıkarılır. Bu boşluğu doldurmak için köprü ya implant takılabilir.

Dişinizdeki çürük ciddi sorunlara yol açmadan önce diş hekiminize gitmelisiniz. Periyodik diş randevularınızı kaçırmamanız önerilir. Böylece erken diş çürümeleri, plak oluşumu ve zayıf ağız hijyeni hemen tespit edilerek diş çürüğü ve dişeti problemleri oluşmadan önlem alınabilir.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL