+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Porselen Diş Yaptırmak Sağlığa Zararlı mıdır?

PORSELEN DİŞ YAPTIRMAK SAĞLIĞA ZARARLI MIDIR?

Porselen diş kaplamaları, dişlerinizin görünüşünü iyileştirmek adına üst yüzeyi kaplamak için tasarlanan diş renginde ince malzemelerdir. Porselen diş kaplamaları, hem yapısal hem de estetik diş sorunlarının çözümünde kullanılmaktadır. Dişler arasında boşluklar, çatlaklar, eğrilikler, renksiz olması gibi sorunlar porselen diş kaplamaları ile birkaç seansta çözülebilmektedir. Hastaya özel yapılan bu porselen dişlerin; rengi, şekli ve boyutu değişmektedir. Diş kaplamaları, farklı malzemelerden yapılabilir. Porselen diş kaplamaları; diğer reçine kaplamalara göre daha az leke tutar, daha dayanıklıdır, doğal diş minesi görünümüne benzer ve diş ışıltısı verir. Porselen diş kaplamaları; doğal görüntüsü, sağlamlığı ve leke tutmaması nedeniyle oldukça popüler ve güvenilirdir.

Diş kaplamasının yapılabilmesi için hastanın öncelikle sağlıklı diş ve dişetlerine sahip olması gerekmektedir. Dişeti hastalıkları, diş çürükleri ve dişlerinde enfeksiyon bulunan kişilere kaplama yapılabilmesi için bu diş sorunlarının giderilmesi gerekmektedir. Porselen dişlerin kalıcılığı söz konusu olduğu için kaplamanın altında kalacak dişlerin sağlıklı olması önemlidir.

Porselen diş kaplaması yapılabilmesi için öncelikle doğal dişlerinizin üst yüzeyindeki mine kısmın aşındırılarak kaplamanın sağlıklı bir biçimde oturtulması için zemin hazırlanmaktadır. Dişlerinin üst yüzeyi aşındırılmış olduğu için doğal dişlerinizi artık kaplamasız kullanmanız imkansızdır. Kaplamanız çıkarsa ya diş kaplamalarınızı yeniletmeli ya da dişlerinize farklı bir, restorasyon işlemi uygulatmalısınız.

Porselen diş kaplaması yapıldıktan sonra geriye dönüşün mümkün olmaması nedeniyle karar aşamasında bunu göze almalı ve kaplama yaptırmak istediğinizden emin olmalısınız. Kaplamaların çatlaması halinde tamir imkanı da yoktur. Dişiniz kaplama takılmadan önce işlem gördüğü için diş hassasiyeti oluşabilir. Doğru yapılmadığı takdirde porselen kaplamalar ile doğal dişleriniz arasında da ton farkları olabilecektir. Dişinize ton açıcı, beyazlatma gibi bir işlem uygulatmak istiyorsanız bunu kaplama taktırmadan önce yaptırmalısınız. Bazen kaplamaların yerinden çıkması ve düşmesi de söz konusu olabilir. Bu nedenle dişlerinize aşırı baskı uygulamaktan kaçınmalısınız. Dişleriniz, porselen diş kaplamaları altında da çürüyebilir. Bu durumda dişin tedavi edilerek, yeniden kaplanması gerekebilir. Diş sıkan hastalar kaplamalarına daha fazla kuvvet uygulayacağından porselenlerinde kırıklar yaşanabilir. Bunun için geceleri kullanacakları şeffaf plakalara ihtiyaçları olacaktır.

Porselen diş kaplamalarında, porselen diş yüzeyinin alt yapısı metaldir ve dişten ışık geçmesini engellediği için opak bir görüntü verir. Diş kaplamalarının alt katmanında bulunan bu metal iskelet, metal alerjisi olan kişiler için de kaplama yapılmasını sağlıksız kılar.

Porselen diş kaplamalarının da dişeti ile uyumlu olması önemlidir aksi takdirde dişetlerinizde şişme, morarma hatta kanamaya yol açabilir. Kaplama ile dişetlerinin arasında plaklaşma oluşması nedeniyle dişetlerinin renginde değişiklikler, kızarmalar ve şişlikler görülebilir. Kaplamaların dişetleri ile uyumsuzluğu, fazla batması ve itmesi de dişetinde iltihaplanmalara neden olabilecektir.

Porselen diş kaplamaları, kendi bünyesinde koku yapmaz fakat dişetlerinin çekilmesi ve kaplamaların içerisine yiyeceklerin girerek bu bölgede kalıntı oluşturması nedeniyle dişeti hastalıklarına, kaplama altından koku gelmesine ve ağız tadının bozulmasına sebep olabilecektir.

Porselen kaplamaların da bir ömrü vardır ve 7 ile 15 yıl arasında dayanabilirler. Kaplamalar uzun ömürlüdür fakat ömür boyu kullanamazsınız. Porselen diş kaplamaları özel bakım gerektirmez, rutin ağzı bakımınız; yani günde en az iki kez diş fırçalama, ara yüz fırçası ve gerektiğinde antiseptik gargara kullanmak yeterli olacaktır.

Yukarıda saydığımız dezavantajlara rağmen porselen diş kaplamaları, sağlık için zararlı değildir aksine diş sağlığınızı korumak amacıyla yapılmaktadır ve kaplamanın altındaki doğal dişleriniz korumaya alındığı için yıllarca sağlıklı kalacaktır.

 

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL