+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Diş Teli Temizliği ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Dişlerinizdeki eğrilikleri ve çarpıklıkları düzeltmek için kullanılan diş tellerinin temizlik ve bakımının da özel şekilde yapılması gerekmektedir. Diş tellerinin tutunmasını sağlayan braketlerin dişlerinize yerleştirilmesi ile etraflarında hızlı bir şekilde bakteri plaklarının oluştuğu izlenebilir. Düzenli diş fırçalama ile braketlerin temiz tutulması gerekir. Bu aşama, diş telinden istenen başarının elde edilmesi için önemlidir. Fakat diş teli ve braketler, ağız temizliğini oldukça zorlaştırmaktadır.

Dişlerinizi fırçalamadan önce suyla çalkalamanız ve durulamanız, diş telinize sıkışan yiyecekleri gevşeteceği için fırçalama aşamasını kolaylaştıracaktır. Günlük diş temizliği rutinlerinden biri olan, günde iki kez ikişer dakika diş fırçalama süresinin en az iki katına çıkarılması gerekmektedir.. Yumuşak kıllı ve küçük başlıklı bir diş fırçası seçerseniz, ağzınızda tüm alanlara ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Aynı diş fırçanızı en fazla üç ay kullanmalı ve sıklıkla değiştirmelisiniz. Tüm diş yüzeylerini, dişetlerinizi hatta dilinizi fırçalamalısınız. Dişler arasındaki boşluklar, braketler ve diş tellerinin etrafları; tüm yiyecek ve kalıntılardan dikkatlice temizlenmeli. Diş fırçasını, diş etlerinize 45 derece açıyla yerleştirmeli ve fırçanızı ileri geri hareket ettirmelisiniz. Her hamlede birkaç dişinizin temizliğini yapmalı sonra diğer dişlere geçmelisiniz. Dıştan iç yüzeylere doğru fırçalayın ve ön dişleriniz için de fırçayı dik tutarak aşağı yukarı kaydırmalısınız. Teller arasındaki yüzeyleri de fırçalamayı unutmayın. Braketler ağızdayken diş fırçası ile temizlik tam manasıyla sağlanamadığı için ortodontik tedavi gören hastaların arayüz fırçası kullanması bir zorunluluktur. Farklı boylarda, çaplarda ve şekillerde satılan arayüz fırçalarından ortodonti uzmanınızın önerdiği fırça düzenli olarak günde bir kez bütün dişlerin ve braketlerin çevrelerine uygulanmalıdır. Diş teli kullananlar için özel satılan ve çam ağacına benzeyen fırçalardan edinerek, normal fırçanın ulaşamayacağı yüzeyleri, dişlerinizin ve diş tellerinizin arasını rahatça fırçalayabilirsiniz. Rutin diş fırçalamanız bittikten sonra özel fırçanızı kullanarak braketler arasını etkili bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Normalde de kullanmanız tavsiye edilen florürlü diş macununu, diş teli kullanırken özellikle ihmal etmemelisiniz. Ortodontik tedavi sürecinde florür, dişlerinizi güçlendirerek zedelenmeleri önleyecektir. Ayrıca diş plaklarının temizlenmesini kolaylaştırmaktadır. Diş teli kullananlarda diş temizliğinin zorlaşması nedeniyle diş çürüğü riski oldukça büyüktür. Diş hekiminiz tarafından özellikle tavsiye edilen reçeteli bir diş macunu bulunuyorsa, ortodontik tedavi sürecinde dişlerinizi sağlıklı bir şekilde koruyabilmek için, bu ürünü kullanmanız yerinde olacaktır. Anti-bakteriyel diş macunları da ağzınızda bakteri yuvalanmasını azaltacaktır. Diş teli tedavisi sırasında dişlerinizde hassasiyet oluştuysa, hassasiyeti giderecek bir diş macunu da kullanabilirsiniz.

Diş ve dişetlerinizin sağlığı için günde en az bir kez diş ipi kullanmalısınız. Diş fırçası ile ulaşılamayan dar alanları rahatlıkla temizleyebilir, yiyecek artıklarının buralarda birikerek çürümeye ve dişeti hastalıklarına neden olmasını önleyebilirsiniz. Diş teli ile birlikte dişetlerinizde hassasiyet oluşurken, diş temizliğiniz de zorlaştıracaktır. Diş fırçalama, bu aşamada dişeti ve diş teli temizliğinizde yeterli kalmayabilir. Diş telinizi kullanmakta zorlanıyorsanız ya da nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız bu konuda profesyonel bir yardım almaktan kaçınmayın. Ayrıca diş ipi kullanmakta çok zorlanan biriyseniz, diş hekiminizin de onayıyla su püskürtücüleri kullanabilirsiniz. Su püskürtücüleri, dişlerin ve diş tellerinin arasına basınçlı su fışkırtacağı için bu bölgedeki tüm kalıntıların, bakteri, asit ve plakların temizlenmesini sağlayacaktır. Bu aletler, en dar alanların bile kolaylıkla temizlenmesini sağlayacaktır.

Ortodontik tedavi sürecinde, diş tellerini temizlemek için ağız bakım sularından da faydalanabilirsiniz. Özel olarak hazırlanan bu gargaralar; ağız içindeki bulunan, diş telleri ve braketlerin etrafını saran plak ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Braketleri ve ağzını kurutmaması için alkolsüz bir ağız bakım suyu seçmeniz önemlidir. Önce bu gargara ile ağzınızı birkaç dakika çalkalayın, ardından suyla durulayıp fırçalama işlemine geçmelisiniz.

Diş tellerinizin sağlık bir şekilde görevini yerine getirebilmesi için belirli aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmeli ve gerekli ise muayene sırasında diş temizliğinizi yaptırmalısınız. Randevu tarihlerinizi aksatmamanız da oldukça önemli.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL