+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Ortodontik Tedavi Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Eğik ve çarpık dişleri nedeniyle dişlerinin görünümünden şikayetçi olanlar ilk adım olarak bir ortodontiste yönlendirilmektedir. Tedaviye başlanmadan önce ilk konsültasyonda hastanın diş muayenesi yapılarak, diş röntgeni çektirmesi istenecektir. Detaylı muayene ve röntgen sonucuna göre hastanın ortodontik tedavi için uygun olup olmadığına karar verilir. Konsültasyon sırasında hasta, tedavi için tavsiye edilen diş teli tipi ve süreç hakkında bilgilendirilecektir.

Ortodontik tedaviye karar verildikten sonra ilk olarak ağız hijyeninin sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle gerekiyorsa öncelikle dişeti hastalıkları ve çürükler tedavi edilir. Röntgen filmleri ve yüz, diş, çene fotoğrafları çekilerek uygulanacak ortodontik tedavinin planlaması yapılır. Bu sırada alt ve üst çeneden modeller alınır. Her ağız ve diş şekli farklıdır ve kişiye özel bir tedavi yapılacaktır. Dişlerinizden alınan modellerle, dişlerinizin üzerine oturtulacak braketler hazırlanacaktır.

Braketler, özel bir yapışkanla dişlerin ön yüzeylerine yerleştirilen küçük karelerdir. Braketler, ark tellerini tutarak dişlerin hareket etmesini sağlayacaktır. Tercihe göre paslanmaz çelik, seramik veya plastik üretilebilir. Daha az belirgin braketler özellikle seçilmektedir. Bazen de gizlemek için dişin arka yüzeyine de yapıştırılabilir.

Dişlerinize diş tellerinin takılması aşamasında yüzeylerinin kuru olması gerekmektedir. Bu nedenle yanak retraktörü kullanılır. Dişleriniz hava ile kurutularak parlatılır. Braketleri yapıştırmak için dişlere yapışkan bir astar yerleştirilir. Braketlerin arkasına da yapıştırıcı bir malzeme sürüldükten sonra dişler üzerinde, konumları önceden belirlenmiş noktalara yerleştirilir. Braketlerden taşan yapıştırıcılar temizlendikten sonra ışınla sertleştirilir.

Braketler yerlerine oturtulduktan sonra yanak retraktörü çıkarılabilir. Dişleri hareket ettirmek; itmek, çekmek, boşlukları doldurmak veya açmak için ark telleri yerleştirilir. Ark telleri de denilen bağlayıcı teller, braketlerin arasından geçirilerek yerleştirilir. Bu ortodontik teller; paslanmaz çelik, şeffaf veya diş renginde olabilir. Diş telleri, dişler üzerinde kuvvet uygulayarak dişlerin doğru pozisyonda daha hızlı hareket etmesini sağlayacaktır.

Diş teli takılması süreci hastadan hastaya değişse de yaklaşık olarak 20 dakika sürecektir. Ortodontik tedavi sürecinde sizin için belirlenecek sıklıkta diş tellerinizin yeniden ayarlanması gerekebilir. Ayarlama sırasında eski diş teli çıkarılarak yerine yeni bir tel takılır. Yeni diş teli, önceki diş teline göre dişinize daha çok baskı uygulayacaktır. Dişlerinizi itmek, çekmek ve doğru yere oturtmak amacıyla farklı diş telleri takılmaktadır.

Ortodontik tedavi süreci, hastanın diş yapısına göre değişmekle beraber yaklaşık olarak 12 ile 24 ay arasında bir sürece yayılmaktadır. Bu zaman zarfında diş randevularınızı kaçırmamanız ve belirlenen sıklıkla muayeneye gitmeniz oldukça önemlidir. Diş temizliğinin oldukça zor olduğu bu dönemde, ağız hijyeniniz için gereken profesyonel destek de size sağlanacaktır. Braketler ve diş tellerinin etrafında ulaşmanızın zor olduğu kısımların temizlenmesi için size yardımcı olunacaktır. Konsültasyonlar sırasında dişlerinizi nasıl fırçalayacağınız, ne tür diş fırçası ve diş macunu kullanacağınız konusunda size bilgi verilecektir. Hatta diş tellerinin arasını tam temizleyebilmek için küçük tel fırça kullanmanız da önerilebilir. Bu fırça yardımı ile tellerin ve braketlerin arasında sıkışan yiyecek parçacıkları ve bakteriler kolaylıkla temizlenebilir.

Hastaya diş telleri takıldıktan sonra bazı gıdalardan uzak kalması ve diyet kısıtlamaları önerilebilir. Yapışkan, gevrek yiyeceklerin yanı sıra, sert ve ısırılarak yenilmesi gereken elma gibi meyvelerden uzak durmanız tavsiye edilir. Büyük ısırıklar sırasında braketler yerinden oynayabilir. Büyük ve sert ısırmanıza neden olacak yiyeceklerden bu nedenle kaçınmalısınız.

Ortodontik tedavi sürecinde her hastanın diş teli uygulaması farklı olsa da diş tellerinin bakımı aynı olacaktır. Bu süre içinde diş sağlığınıza dikkat etmeniz, diş tellerinin görevini yerine getirebilmesi için temiz tutulması ve bakımlarının düzenli yapılması gerekmektedir.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL