+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Eğri Dişler İçin Uygulanabilecek Tedaviler

Eğri dişler, en çok rastlanan diş problemlerinden biridir. Eğri ve çarpık dişler sadece görüntü olarak sizi rahatsız etmez aynı zamanda çeşitli diş ve diş eti problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Eğri dişlerle ısırma sorunu oluşurken dişlerin tam olarak temizlenmesi de mümkün olmamaktadır. Doğru şekilde temizlenmeyen dişler, düş çürüğüne ve diş eti hastalıklarına yol açabilir. Dişler, ağızda doğru biçimde konumlanmadığında çene kaslarında gerginliğe yol açarak; çene ve eklemlerde sorunlar oluşurken bu gerginlik nedeniyle baş ağrısı dahi görülebilir. Eğri dişlerin tedavi yoluyla düzeltilmesi, dişlerin doğru çalışmalarını da sağlayarak; ısırma basıncısının tüm dişlere yayılmasını, diş, dişetleri ve çene eklemlerinin uzun süre sağlıklı çalışmasını destekleyecektir.

Eğri ve çarpık dişler, ortodonti tedavisinin tercih edilmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Bu tedavi ile dişler düzeltilerek, doğru konumlarına yerleştirilir. Pek çok kişi bu sorunu yaşamaktadır. Genetik unsurların yanı sıra çocukken sahip olunan dudak ısırma veya başparmak emmek gibi alışkanlıklar da eğri dişlere neden olabilir. Zaman içinde kaybedilen dişler veya ortaya çıkan dişeti problemleri sebebiyle de diş pozisyonlarında değişiklikler oluşabilir.

Ortodonti tedavisi, eğri ve çarpık dişlerinden şikayetçi olan her yaşta hasta için yapılabilmektedir. Sadece çocuk ve gençler için değil, yetişkinler için de yaygın olarak uygulanmaktadır. Çocuklarda daha iyi netice veren ortodonti tedavisi için çocuğun yeterli sayıda diş sahibi olmasını beklemek gerekir.

Ortodonti tedavisi daha uzun süreli ve kapsamlı bir tedavi yöntemi olduğu için bazen hastalar daha pratik olan diş kaplamalarını da tercih edebilmektedir. Estetik kaygılarla diş teli takmak istemeyen kişiler de diş kaplamasına yönelmektedir.

Ortodonti tedavisine şu nedenlerle başvurulmaktadır:

  • Eğri dişlerin düzleştirilmesi

  • Dişler arasındaki boşlukları kapatmak

  • Öne çıkık dişler

  • Diş uçlarının aynı hizaya getirilmesi

  • Çene ve yüzde asimetri sorunları

  • Dişeti ve diş sağlığını korumak, çürükleri önlemek

  • Ön ve arka dişlerin aynı orantıda buluşması

  • Konuşma kabiliyetini iyileştirme

  • Çiğnerken dişler arasında denge ve doğru ısırabilmenin sağlanması

Ortodonti tedavi sonucunda diş görünümünün iyileştirilmesiyle, hasta kendini daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Daha güzel, sağlıklı bir gülümseme ile özgüveniniz artacaktır. Psikolojik faydalarının yanı sıra ortodonti tedavisi, uyku apnesi ve çene, eklem sorunlarının da çözülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca ortodonti tedavisinde, konuşurken dişler vasıtasıyla çıkarılan seslerde iyileşme sağlama gibi faydaları da mevcuttur. Eğri dişlerin tam temizlenememesi nedeniyle oluşabilecek hasar ve çürümelere karşı da önlem niteliği taşımaktadır.

Ortodonti tedavisi yetişkinler için de kalıcı sonuçlar vermektedir. Her beş ortodonti tedavisinden biri yetişkinler için uygulanmaktadır. Fakat yetişkinler, sosyal yaşamın da içinde oldukları için estetik kaygılarla metal diş tellerini takmaktan kaçınırlar. Ortodonti tedavisinde yaşam tarzınıza uyacak pek çok uygun tedavi seçeneği de mevcuttur. Bireysel durumunuz da göz önüne alınarak sizin için en uygun tedavi yöntemi belirlenecektir.

Diş teli takmaktan kaçınanlar ve özelikle yetişkinler için şeffaf düzenleyicilerle eğri dişler kalıcı olarak düzleştirilebilir. Bu düzenleyici plakalar, şeffaf olduğu için dışardan fark edilmeyecektir. Şeffaf düzenleyiciler, çok ince, size özel olarak tasarlanmış plastik hizalayıcılardır. Hastanın dişlerini istenildiği şekilde hareket ettirmek için bir dizi düzenleyici oluşturulmaktadır. Yemek yerken ve ağız temizliği yaparken şeffaf düzenleyiciler çıkarılabilir. Şeffaf düzenleyici, sizin hizalanmaya ihtiyacı olan diş sayınız kadar ve ortodontik problemlerinize göre oluşturulacaktır. Tedavi süresi de diş telleri ile yapılan klasik ortodontik tedaviye göre daha kısa olaraktır. Bu süre diş yapınıza göre 9 ile 15 ay arasında değişmektedir.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL