+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Kimler için Sedasyon Uygulanmalıdır?

Diş Tedavilerinde Kimler için Sedasyon Uygulanmalıdır?
Sedasyon
; diş hekimlerinin diş prosedürleri sırasında hastalarının rahatlaması ve kaygısız bir deneyim geçirmesi için ilaç kullanarak uyguladıkları sakinleştirme işlemidir. Hastaların dişçi koltuğu korkusu olarak bilinen ortak kaygıdan kaçınırken, ihtiyaç duydukları diş bakımını almak için diş hekimine gitmeleri sedasyon ile sağlanabilmektedir. Sakinleştiriciler yoluyla rahat, kolay ve kaygısız bir durum oluşturularak hastanın rahatlatması sağlanacaktır. Sedatif ilaçlar (sakinleştiriciler, depresanlar, anti-anksiyete ilaçları, azot oksit, vb.) çeşitli şekillerde uygulanabilir. Diş hekiminiz; yapılacak tedavilere, bu prosedürün ne kadar süreceğine ve kaygı seviyenize göre sizin için en iyi olan sedasyon seçeneğini değerlendirecektir.

Sedasyon seviyeleri; hafif, orta ve derin uygulamalar halinde değişirken ve bu seviyeler farklı sakinleştirici tipleri ile elde edilmektedir. Minimal sedasyon sırasında uyanık ama rahat konumda olursunuz. Orta derecede uygulanan sedasyonda (bilinçli sedasyon) diş prosedürünün çoğunu hatırlamasanız da işlem esnasında konuşabilirsiniz. Derin sedasyon sırasında ise bilinçsiz olsanız dâhi uyanıksınızdır. Genel anestezi uygulanan durumlarda ise hasta prosedür sırasında tamamen bilinçsiz olacaktır.

Hastaların diş hekimine gitmesini engelleyen korkularının mevcut olduğu durumlarda sedasyon, özellikle bu tip hastalara hitap etmektedir. Çünkü hastaların rutin bakımdan kaçınma olasılığı daha yüksektir. Uzun ve karmaşık diş prosedürleri hissedilmeyeceği için bu süre hastaya daha kısa gelecek ve normalde birkaç seansta yapılacak işlem kolaylıkla tek seansta bitirilebilecektir. Hasta tedavi süresince kendini rahat hissedecek ve gereken işlemler aksatılmadan uygulanacaktır.

Uyku hali de denilen sedasyon sırasında aslında tüm prosedür boyunca uyanık kalırsınız ama kendinizi rahat ve sakin hissedersiniz. Diş hekimi koltuğuna oturma korkusu olanlar, hassas dişlere sahip kişiler, diş hekiminden korkan çocuklar ve ağrı eşiği düşük kişilere sedasyon önerilmektedir. Pediatrik diş hekimliğinde, diş işleminin yapılmasını kolaylaştıracağı ve çocuğun korkmasını engelleyeceği için sedasyon özellikle önerilmektedir.

Diş hekiminiz sedasyonu sizin ihtiyacınıza göre farklı yollarla uygulayabilecektir:

Oral Sedasyon: Doktorunuzun önereceği sakinleştirici hapların ağız yoluyla alınmasıyla uygulanan bilinçli sedasyon yöntemidir. Prosedürler sırasında hasta uyanık kalır ve ama yapılan işlemlerin büyük kısmını hatırlamayacaktır. Hastanın kaygı düzeyi oldukça düşmüştür.

Azot Oksit: Diğer bir deyişle gülme gazı. Hastaları prosedür sırasında gevşetmek için kullanılmaktadır. Burun aparatı ile birlikte hastanın soluması için verilen bu gaz, hastayı yeterince rahatlatıp sakinleştirecektir. Prosedür sırasında hasta bilinçlidir.

IV Sedasyon: Anksiyetesi daha yaygın olan hastalar için kullanılan bu yöntemde, sakinleştiriciler hastaya damar yoluyla enjekte edilmektedir. Daha derin bir sedasyon sağlanırken hasta yine de uyanık kalacak ama işlemden çok az haberdar olacaktır.

Genel Anestezi: daha nadir uygulanan bir sedasyon yöntemidir. Damara doğrudan enjekte edilecek ilaçlarla hasta tamamen bilinçsiz olarak diş prosedürüne alınacaktır.

Hastanın kaygı ve diş hekimi koltuğu korkusu yaygınlığına göre farklı teknikler uygulanarak sedasyonla diş prosedürü sırasında rahatlatılacaktır. Herhangi bir diş işlemi için sedasyon uygulanabilir ya da işlemin karmaşıklığı ve süresine göre de sedasyon tercih edilebilir. Diş hekiminizle konuşmanız halinde korku ve fobilerinizi yöneterek ihtiyacınız olan tedavi ve bakımı alabilirsiniz. Bu korkular nedeniyle diş hekiminden kaçınmak yerine süreci yönetebilirsiniz.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL