+90 216 491 34 00
+90 0552 491 34 00

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?

Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir? Hangi Protezi Kimler Kullanmalıdır?
Diş protezleri
eksik diş ya da dişlerinizin yerini doldurması için özel üretilmiş yapma dişlerdir. Diş protezleri, eksik dişlerin yerini alarak onların işlevini yerine getirirken, daha estetik görünür ve yaşam kalitenizi arttırır. Ağız ve diş sağlığınız için de oldukça önemlidir.

Diş protezlerini ilk olarak ikiye ayırabiliriz:

Sabit protezler: Kronlar ve köprüler

Hareketli (çıkarılabilir) protezler: Tam protezler, kısmi protezler ve implant protezler

Kron: En basit diş protezi türüdür. Daha önce hasar görmüş ve çürümüş bir diş üzerine oturtulan diş şeklinde bir kapaktır. Başarılı bir kron etrafındaki dişlerle uyum sağlayacaktır. Şekil ve renkte farklılık göze çarpmamalıdır. Dışardan ayırt edilmemelidir.

Köprü: İki veya daha fazla diş üzerine oturtulan köprünün amacı eksik dişten kaynaklanan boşluğu doldurmaktır. Köprü; kron ve sahte dişten meydana gelir. Yerini dolduracağı diş sayısı kadar uzunlukta üretilir. Köprü, boş diş için yapılan sahte dişin oturması için yanındaki sağlıklı dişe tutturulmaktadır. Sağlıklı diş biraz aşındırılarak üzerine köprü oturtulur ve ağız içindeki boşluk doldurularak, diğer sağlıklı dişlerin buraya doğru eğilmesi önlenir.

Tam Protezler: Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda tam diş protezi kullanılmaktadır. Ağızdaki dişlerin tamamının kaybedilmesi yaşam kalitesini ciddi olarak bozacaktır. Konuşma problemleri, yemek yiyememe, çenede kemik kaybı, estetik bozukluklar gibi diş kaybıyla ortaya çıkan pek çok sorun sayılabilir.

Tüm damağı kaplayan protezlere, tam (total) diş protezi denmektedir. Akrilikten yapılan, diş eti rengine uyumlu bir taban üzerine oturtulan porselen ya da akrilik dişlerden ibarettir. Bu çıkarılabilir protezlerin ağza uyumlu olması oldukça önemlidir. Sizi konforlu hissettirmesi, portezin duruşunu sevmeniz ve bu protezin ağız yapınıza uyumlu görünmesi gerekmektedir.

Tam diş protezi takılmadan önce sağlıksız dişler çekilip, diş eti bakımı yapıldıktan sonra tam iyileşme için iki ile üç ay süresince beklemeniz gerekmektedir. Bu sürede diş etleriniz iyileşecek ve tam protez takılması için damağınız daha sağlıklı bir hale gelecektir. Diş etlerinizin iyileşmesi beklenirken dişsiz kalmanızı önlemek için geçici süreli protez dişler takılarak, kendinizi iyi hissetmeniz ve yaşam kalitenizden ödün vermeden bu süreci geçirmeniz sağlanacaktır. Bu süre zarfında çene kemiğiniz yeniden şekillenecektir. Daha sonra yeniden ölçü alınarak diş laboratuvarlarında tam proteziniz imal edilecektir.

Tam protez damağınıza oturtulduktan sonra bir uyum süreci gereklidir. Başlangıçta yadırgasanız ve alışamasanız da uyurken dâhi çıkarmadan kullanmanız gerekmektedir. Dişlerinizle kendinizi rahat hissetmeye başladıktan sonra tam protezleri geceleri çıkararak damağınızı dinlendirebilirsiniz.

Kısmi Protezler: Doğal dişlerin bir kısmının yerine kullanmak için yapılan diş protezleridir. Eksik dişlerin bitişik olup olmaması önemli değildir. Protez, diş eti ve bitişik dişlere kancalarla desteklenerek takılmaktadır. Sağlıklı dişlere kancalarla bağlandığı için diğer protezlere göre daha az hareketlidir. Hem üst hem de alt çene için kullanmak mümkündür. Dişetine benzer akrilik kısım ve doğal dişe benzer yapay dişlerden oluşmaktadır.

Kısmı diş protezi yaptırmadan önce sağlıklı görünen dişlerin muayenesi yapılarak dişlerde boşluk olup olmadığı ve kancaların takılması için uygun olup olmadıkları kontrol edilir.

Çıkarılabilir kısmi diş protezinin bakımı ve temizliği oldukça kolaydır.

İmplant Destekli Protezler: Çene kemiğinin üzerine tutturulan implantın cerrahi yöntemle yerleştirilmesinden sonra bu yuvaya implant destekli protez oturtulmaktadır. İmplant kalıcıdır ve bunun üzerine takılan protez sallanmaz ve yerinden çıkıp düşmez. İmplant protezler pek çok avantaj sundukları için artık oldukça ilgi görmektedir. Eksik diş yerine oturtulan protez, yandaki sağlıklı dişlere zarar vermez .


 

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 (216) 491 34 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 08:30 - 20:30
Cumartesi 10:00 - 18:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL