+90 216 375 30 00
+90 545 419 37 00

Pedodonti (Çocuk Diş)

Fluorid uygulaması: 3 yaşından itibaren uygulanabilen bir koruyucu uygulamadır. Sut ve sürekli dişlere uygulanabilen fluorid materyali diş minesini çürüğe karşı güçlendirmektedir. Ancak fluorid materyali tek başına çürüğü engelleyemez; çürük yapıcı olmayan diyet ve düzenli fırçalama ile mutlaka desteklenmelidir.

Fissür örtücü: Dişlere uygulanan bir koruyucu uygulamadır. Özellikle ağızın arka bölgesinde bulunan kücük ve büyük azı dişlerin çigneyici yüzeylerinde bulunan oluklara uygulanmaktadır. Yemek artıklarının bu oluklara yerleşmesine engel olan bu materyal çürük yapımına olanak tanımamaktadır. Ancak düzenli fırçalama yapılmaz ise çürük oluşumu kaçınılmazdır.

Kompozit restorasyon: Dislerde curuk veya doku kaybi meydana geldigi zaman bu dokularin yeniden bir materyal ile yapilandirilmasi gerekmektedir. Curuk veya hastalikli doku temizlendikten sonra disin dogal rengine benzer olan bir beyaz kompozit restorasyon materyali kullanilarak dis restore edilir. Kompozit restorasyon yapildiktan sonra bile iyi fircalamaya devam edilmelidir. Materyalin etrafinda hala dogal dis dokusu bulundugundan curuk gelisme riski devam etmektedir. Bu tedavi secenegi sut ve surekli dislere basari ile uygulanmaktadir.

Kuafaj: Curuk lezyon dis sinirine yakin fakat henuz ulasmamis ise kuafaj tedavisi yapilabilmektedir. Ancak ayni zamanda diste herhangi bir agri veya absenin gorulmemis olmasi gerekmektedir. Curuk temizlendikten sonra dis sinirini rahatsiz etmeyecek ve koruyacak bir doku dostu bir materyali yerlestirilmekte ve uzerine kompozit restorasyon yapilmaktadir. Bu tedavi secenegi sut dislerine uygulanmamakta, yalniz surekli dislere uygulanmaktadir.

Pulpotomi (amputasyon): Bu tedavi sadece sut disleri icin uygundur. Henuz agri ve enfeksiyonun baslamadigi ancak dis sinirinin bir kisminin etkilendigi derin curuklerde uygulanmaktadir. Sinir dokusunun etkilenen en ust kismi uzaklastirilarak kok bolgesinde canli kalan sinir dokusunun uzerine doku dostu bir materyal yerlestirilmektedir ve ardindan kompozit restorasyon uygulanmaktadir. Bazi durumlarda dogal dis dokusu kaybi cok fazla ise paslanmaz celik kuron yapilmasi gerekebilmektedir.

Pulpektomi (kanal tedavisi): Sut ve surekli dislerin siniri geri donulemez bir sekilde curukten etkilendiginde veya iltihaplandiginda sinirin tamamen uzaklastirilmasi gerekmektedir. Travmanin meydana geldigi bazi durumlarda da gerceklestirilen bir mudahaledir. Enfeksiyon, agri ve sisligin gozlendigi durumlarda islem oncesi antibiyotik kullanimi gerekebilmektedir. Kok icerisindeki sinir cikarildiktan sonra doku dostu bir materyal yerlestirilir ve doku kaybina gore kompozit restorasyon veya paslanmaz celik kuron yapilmaktadir. Kanal tedavisi ve disin restorasyonu icin birden fazla seans gerekmektedir.

Dis cekimi: Enfeksiyon, travma, asiri doku kaybi gibi nedenlerle tedavi edilemeyen sut veya surekli disler cekilmektedir. Bazi durumlarda ortodontik ihtiyac dolayisiyla disler cekilmektedir.

Yer tutucu: Sut dislerin erken kaybi sonucu bazi cocuk hastalara kisiye ozel yer tutucularin yapilmasi gerekmektedir. Komsu disler cekim bolgesine dogru hareket ederek cekim boslugunun kapanmasina neden olabilmekte ve surecek olan surekli disin surmesi zorlasabilmekte hatta engellenebilmektedir. Yer tutucularin amaci olusabilecek yer kaybini onlemek, ortodontik tedavi ihtiyacini minimuma indirmek ve konusma ile cigneme fonksiyonlarinin korunmasidir.

Paslanmaz celik kuron: Sut dislerinde kompozit restorasyon materyali ile tedavi edilemeyecek kadar fazla doku kaybi olustugunda paslanmaz celik kuron uygulamasi yapilabilmektedir. Ancak gerekli ise bu uygulama yapilmadan once pulpotomi ve pulpektomi islemlerinin yapilmasi gerekmektedir. Paslanmaz celik kuron uygulamasi dikey boyutun azalmasini engelleyerek cigneme fonksiyonunun korunmasina veya geri kazanilmasina olanak saglamaktadir.

HIZLI RANDEVU

GÜVENİLİR TEDAVİ İLE MUTLU GÜLÜŞLER İÇİN BİZE ULAŞIN.

Randevu formumuzu doldurduğunuz takdirde sizinle çalışma saatlerimiz
içerisinde iletişime geçeçeğiz. Bizi aramak için: +90 216 375 30 00

Pzt. Sa. Çar. Per. ve Cuma 09:00 - 22:00
Cumartesi 09:00 - 22:00      Pazar. KAPALI

RANDEVU AL